Laika zaglis

Rakstīts par godu Latvijas Vēstneša unikālajam blogam.

Pagarš gabals, ko drīkst arī nelasīt. Veltīts lieliskām un neaizmirstamām manas dzīves 24 minūtēm, ko pavadīju, iepazīstoties ar ugunsdrošības noteikumiem un kāda inženiera dzīves uzskatiem, privāto dzīvi un matemātiskās atmiņas fenomenu.

Nevienam nekad nav laika, laika nekad nebūs nevienam. Man patīk latviešu valodas negatīvisms, jo lai vēl kurā valodā būtu iespējams vienā teikumā salikt visus iespējamos noliegumus!

Laika trūkums ir nepareizas plānošanas sekas. Atkal priedēklis ne-.
Laika trūkums ir nespēja atteikties no daudzām iespējām par labu pāris svarīgākajām. Arī ne-.
Laika trūkums ir laika saskaldīšana, par daudz ļaujoties sīkajām ikdienas iešanām un skriešanām, iegrimstot detaļās un nespējot koncentrēties uz lielām lietām. Bez ne- nekādi neiztikt.

Pastāstīšu par inženieri, kas atbild par darba drošību kādā augstskolā. Ne jau tāpēc, ka gribētu nosist savu un arī tavu, manu dārgo lasītāj, laiku, bet man likās ļoti pamācoša viņa attieksme pret dzīvi un darbu. Un atkal – ne jau tāpēc, ka viņš būtu savas dzīves saimnieks, kas iemācījies perfekti plānot savu laiku, bet gan tāpēc, ka viņš ir iemācījies plānot citu laiku un dzīvo pavisam citā laikā.

Tā kā nespēju (ne-) atteikties no piedāvātajām iespējām un laikam kādam esmu vajadzīga, uz dažiem mēnešiem piekritu būt kādas augstskolas darbiniece noteikta projekta ietvaros un noteiktu laiku. Tas nenozīmē (ne-) ar galiem atdoties akadēmiskajai pasaulei, bet dažus mēnešus saņemt algu par to, ko daru tāpat, jo daru to un tas mani interesē.
Lai arī tas ir tikai papildus darbs, papīru kārtošana prasīja divas nedēļas. Dažām augstskolām ir izmeklēti smalka birokrātiskā sistēma. Tāda sistēma nerodas ne gada, ne desmit gadu laikā. Tādas sistēmas izkopj gadu desmitiem.

Pirmajā nedēļā savācu visus pieprasītos dokumentus un spara pilna gāju iesniegt.
Kas tev deva!
Vajadzīgs kāda vīriņa paraksts par to, ka esmu iepazinusies ar darba drošības noteikumiem. Bez šī paraksta nevar noslēgt darba līgumu.
Ņemot vērā, ka līgums ir tikai par pāris mēnešiem un tas neparedz konkrētu darba vietu un pat ne atrašanos augstskolas telpās.
Vīriņam, protams, bija atvaļinājums. Vai vīriņš vienkārši bija izkūpējis.
Pienāciet vēlāk!

Pēc nedēļas gāju atkal. Pa ceļam satiku cīņu biedri, kas sajūsmas pilna stāstīja:
– Tas tev nebūs nekāds ķekša pasākums! Vīriņš ir pati nopietnība un runā gandrīz 20 minūtes! Gatavojies!
Tad nu spēros ar un iespēros taisni vīriņa kabūzī, kad šis citam upurim skaidroja, kas ir dūmu detektors.
Onkulītis pelēki strīpotā kreklā, kam metas pliks galvas vidus, tāpēc tam pāri pārsukāti mati. Apaļš deguns, sandales. Goda vārds – īsts un dzīvs padomju inženieris! Padzīvojies labu laiku vienā sistēmā, bet darbu un vietu dabūjis arī jaunajā sistēmā.

Lai izklaides būtu pilnīgas, mans pirmais teikums pēc Labdien bija Man vajag jūsu parakstu! Nākošais teikums – Man tas ir palīgdarbs, augstskolas telpās nesēdēšu un vismaz šeit neko nespridzināšu un nededzināšu.

Vai man dieniņ!
Vīriņš salecās taisnīgā apvainojumā par sistēmas pamatbalstu izsišanu un apdraudēšanu. Tāda klaja necieņa pret kārtību, likumu un vīriņa vietu sistēmā!
Nu varēja sākties izklaides. Vispirms dabūju morāli par vieglprātību. Tad man tika atgādināts, ka nelaime piezogas nemanot. Tika pārmests jaunības vējgrābslīgums un necieņa pret gadu gaitā izstrādātām drošības tehnikas normām. Finālā tika atgādināts, ka katras jaunas zināšanas ir bagātība. Un ka es noteikti kaut kad nožēlošu to, ko tagad pateicu. Vēl vairāk – reiz es nožēlošu, ka neesmu uzmanīgi klausījusies un mācījusies.
Šitādi arī dedzina kopmītnes!

Otrs apmācības upuris pacietīgi klausījās un māja ar galvu. Jā, jā, dūmu detektori…
Vīriņš taisnīgā sašutumā aizrādīja:
– Un vispār, kāpēc jūs visi nenākat vienā laikā? Tagad man jāstāsta katram atsevišķi.

Uz to teicu, ka neko nezinu ne par kādiem citiem, jo nāku tad, kad man ir laiks, un nevienu citu nepazīstu.
Vīriņš joprojām turēja rokās dūmu detektoru un centās otram upurim, pajaunam skuķim, turpināt stāstīt, kā tas darbojas un kā to darbināt.
Trīcošām rokām mēģināja ielikt detektora korpusā barošanas elementu. Lika tā un šitā, polaritāte nesakrita.
Nu kas tur visu laiku var atcerēties, kā jāliek!
Beidzot detektors iegaudojās un auroja labu brīdi vīriņa rokās. Otrs upuris izdvesa sajūsmas pilnas skaņas:
– Tu reko, šitik skaļi!
Vīriņš ar gandarītu uzvarētāja smaidu turpināja baurināt detektoru un teica:
– Re, tā tas arī darbojas!
Visi sajūsmā klausījāmies dūmu detektora aurošanu.
Savukārt es ar šausmām atcerējos, kā reiz dzīvoklī cepām desas, iedarbojās detektori, apklusināt nebija iespējams, pēc brīža klāt bija apsardzes firma un prasīja, kas deg un kāpēc deg.
Un kā reiz darbā uz svecēm karotē kausējām alvu, ko vēlāk lējām trumulī ar ūdeni. Kamēr sāka aurot dūmu detektors. Auroja akurāt šitik skaļi, tikai pie kādus 3 metrus augstiem griestiem.

Tad vīriņš izstāstīja gadījumu ar ugunsgrēku kopmītnēs un parādīja glītu stendu ar fotogrāfijām. Kopmītņu istabiņa pēc ugunsgrēka.  Gaitenis pēc ugunsgrēka. Ugunsdrošības mācības pēc notikušā.
Otrs upuris izteica atzinīgus vārdus par pārdomāto ugunsdrošības mācību sistēmu un tika pie kārotā vīriņa paraksta.
Pa to laiku es vēroju telpas interjeru. 3 galdi, 2 skapji. Visa telpa pilna.
Nekas īpaši nebija mainījies kopš pēdējās reizes, kad gāju pēc obligātā paraksta. Tas bija pirms dažiem gadiem un pirms leģendārā kopmītņu ugunsgrēka. Nevarēju tikai saprast, vai tas ir tas pats vai cits vīriņš. Vismaz toreiz pasākums bija tik ikdienišķs, ka atmiņā nepalika – īsa iepazīšanās ar noteikumiem, praksts.
Man pretī bija liels skapis ar grāmatām. Visos plauktos rindojās glīti brūnas un gandrīz neapbružātas muguriņas Большая советская энциклопедия. Kopā 4 plaukti, 51 sējums, 2 papildsējumi.
Labu brīdi vēroju skapi, jo nekā cita nebija, ko darīt.

Otrs upurus priecīgs aizgāja, nu vīriņš pievērsās man.
Izstāstīja, ka viņš jau zina, kā jaunieši tusē. Vēl vairāk – viņš zina vārdu tusēt. Vēlreiz izstāstīja, kā izcēlies kopmītņu ugunsgrēks.
Uz ko atbildēju:
– Brīnums, ka tikai tagad. Sen jau varēja degt, tikai nedega
.
Ui! Vīriņš nu pieleca kājās. Tāda zaimošana.

Tai brīdī ar rūgtumu atcerējos vēl pirms 5 gadiem ikdienišķās (nezinu šī brīža situāciju) drausmīgi novecojušās 20. gs. 50. gadu elektroinstalācijas un vaļējos elektrības skapjus, kur drošinātāju vietā bija naglas, ko pareizi zināja salikt daži puiši, kas tad arī bija sevišķi pieprasīti vai ik vakaru, kad atkal pazuda elektrība, no sienām izkritušās kontaktligzdas, samudžinātās ugunsdzēšamās šļūtenes gaiteņu skapjos.
Vismaz pirms 5 un 10 gadiem, kad vēl dzīvoju kopmītnēs, tur kāju nebija spēris neviens ugunsdrošības vīriņš. Neviens saimniecības pārvaldes vīriņš.
Toties atskaitēs gan jau viss bija kārtībā.
Žēl tikai, ka tās istabas nodega.

Nupat bija kārta vēl vienai morālei par jaunatnes nezināšanu par ugunsdrošību un par neinformētību par dažādiem ugunsdrošības priekšmetiem. Un, galvenais, par nevēlēšanos uzzināt.
Sekoja dažas minūtes gara informatīva lekcija par ugunsdzēšamajiem baloniem, spiedienu tajos, darbības veidu.
Izrādās, balonā ir 16 reizes lielāks spiedienas kā automašīnas riepā. Ja man būtu kaut mazākā nojausma, cik liels spiediens ir riepā.

Vienu brīdi vīriņš grābstījās ap balona drošības sprūdu, ko vērsa pret skapi ar brūnajām enciklopēdijām. Cerēju, ka satraukumā paraus un atskanēs pieminētā rēkoņa, balons nosarmos un enciklopēdijas pārklāsies ar ogļskābo gāzi vai krītu (tai brīdī jau biju aizmirsusi, vai krīts nāk reizē ar gāzi vai atsevišķi).
Ne velna. Nožvadzinājis sprūdu, vīriņš painteresējās, vai mēs esot bijušas pazīstamas ar to meiteni. Domāts bija otrs upuris, kas atvieglots notinās pirms brīža.
Teicu, ka ne.

Izstāstījis vēl dažus pamācošus gadījumus no savas, savu draugu un sava znota dzīves, vīriņš bija gatavs ierakstīt, ka esmu iepazinusies ar ugunsdrošības noteikumiem augstskolā.
Vēl gan sekoja eksāmens par lietām, ko nebija stāstījis, bet ko es gan jau neesot izlasījusi uz brīdi rokās iedotajos ugunsdrošības noteikumos, par kuru ievērošanu parakstījos.
Vīriņš gandrīz triumfēja. Nu skaidrs, ka šī nebūs lasījusi, nezinās un vispār – muļķe kaut kāda, kas neko neciena un nebijā.

Tavu nelaimi. Zināju, ka elektrībai pieslēgtas ietaises nedzēš ar ūdeni.
Toties man tika atgādināts, ka nelaime nāk nezinot un gultā nedrīkst smēķēt, atmiņa ir jātrenē un visu laiku ir jāmācās.
Lai arī nesmēķēju ne gultā, ne zem tās, jo vispār nesmēķēju, piekrītoši māju ar galvu. Lai tā nu būtu.
Beidzot arī es biju novesta līdz iepriekšējā upura stāvoklim – piekrist visam, lai tikai tiktu prom. Absurds ir jauks, kamēr nav pārāk ilgstošs.

Rakstos bezgalīgos papīrus, vīriņš vēl apprasījās par manu pamatdarbu. Izrādās, mans virsvadonis ir viņa kursabiedrs.
Nu jā, reiz visiem bija vienādas starta pozīcijas. Vieni tika līdz vadībai, citi ar ugunsdzēšamo balonu mērķē uz skapi ar padomju enciklopēdijām kā neatsveramu un ugunsgrēka gadījumā gan jau primāri glābjamu augstskolas inventāru.

– Ak tad pētniece, redz. Un ko tad jūs tādu pētat? Ak valodu. Nu jā.
Viņš ir inženieris. Studējis fiziku.
– Re, un es jau gandrīz  iemācījos jūsu personas kodu! No galvas! – sajūsmināti teica vīriņš. – Valodniekiem gan jau citādi, visu iekaļ automātiski. Fiziķi un matemātiķi gan vienmēr meklē kopsakarības.
Reiz vīriņam bija draugs. Reiz draugs nosauca savu telefonu – vīrietis labākajos gados, vislabākajos gados, vēlreiz labākajos gados.
– Nu, kāds ir tas numurs?
Neziņā raustīju plecus.
– 259825! – vīriņš uzvaroši staroja.
– Tagad gan jau mainīts tas numurs, – viņš piebilda. – Bet, re! Pagājuši 20 gadi, bet es joprojām atceros drauga telefona numuru!
Nekomentēju neko. Ne par lieko informāciju, ne draugiem, kuru tagadējos numurus viņš nezina.

Vai man esot kādi jautājumi? Nu ja, man neesot jautājumu.
– Nevienu jau ugunsdrošība neinteresē, kamēr nesāk degt, – vīriņa balsī bija jaušams aizvainojums.

Viens jautājums man bija gan.
Kāpēc vīriņš mājās nesarunājas ar savu sievu, savu meitu un znotu. Kāpēc nesarunājas ar saviem kolēģiem un draugiem.
Tas ir, kāpēc viņam vajag nabaga upurus, kas nāk iepazīties ar ugunsdrošības noteikumiem, bet kam viņš izstāsta savu dzīvi un bagāto pieredzi.

Noklausījusies pēdējos brīdinājumus, atstāju viesmīlīgo kabinetu.
Pasākumam biju veltījusi 24 minūtes savas dzīves.
No tām apmēram 5-6 minūtes tiku iepazīstināta ar ugunsdrošības inventāru un noteikumiem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.